Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Тумчевиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Гаврил
Sv. Arh. Gavril- Tumčevište 07.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска селска
Местоположба
Населено место Тумчевиште
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Гаврил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Гаврил е главната манастирска црква на Тумчевишкиот Манастир. Се наоѓа на самиот влез на ова гостиварско село. Главниот патронат се прославува на денот на Соборот на Свети Архангел Гаврил.[1]

Ноќта помеѓу 15 и 17 декември непознати сторители насилно влегле во црквата откако влезната врата била насилно отворена. Случајот во полиција го пријавил член на црковниот одбор, по што било констатирано дека недостигаат касетофон со звучници и 1.800 денари.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прославен празникот Собор на Свети Архангел Гаврил во гостиварско село Тумчевште“. GV online. 26 јули 2011. Посетено на 2011-12-18.
  2. „Две цркви во гостиварско мета на крадци и вандали“. МТВ. 18 декември 2011. Посетено на 2011-12-18.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]