Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сарандиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сарандиново.jpg

Поглед на црквата во изградба

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°28′44.6″N 21°24′36.3″E / 41.479056° СГШ; 21.410083° ИГД / 41.479056; 21.410083Координати: 41°28′44.6″N 21°24′36.3″E / 41.479056° СГШ; 21.410083° ИГД / 41.479056; 21.410083
Нас. место Сарандиново
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓицрква во изградба во селото Сарандиново. Просторот на којшто се гради црквата се наоѓа на неколку стотини метри јужно од селото, од левата страна на патот кој води до леталиштето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]