Леталиште Сарандиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леталиште Сарандиново
Аеродром Сарандиново 3.jpg
Пистата со управните градби
Општо
Аеродромски видЗа авиони на стопанска авиација
Служи заДолнени
МестоположбаСарандиново, Македонија
Надм. височина1,970 ст / 600 м
Координати41°25′46.4″N 21°24′09.2″E / 41.429556° СГШ; 21.402556° ИГД / 41.429556; 21.402556
Писта
Правец Должина Површина
ст м
01/19 994 303 бетон


Леталиште Сарандиноволеталиште за воздухоплови на стопанското воздухопловство коешто се наоѓа во близина на селото Сарандиново. Се користи за вршење услуги во земјоделството и шумарството.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бабанова, Б.. „Колку аеродроми има во Република Македонија?“. Игеографија. 20 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]