Црква „Св. Ѓорѓи“ - Киселица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ во село Киселица (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Местоположба
Координати 42°01′08.4″N 22°44′32.7″E / 42.019000° N; 22.742417° E / 42.019000; 22.742417Координати: 42°01′08.4″N 22°44′32.7″E / 42.019000° N; 22.742417° E / 42.019000; 22.742417
Населено место Киселица (Делчевско)
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓицрква во близина на селото Киселица. Црквата е сместена западно од селото, непосредно на десната страна од патот кој води од селото Ветрен.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа. Влезот е сместен на источната страна, а просторот пред влезната врата е покриен со натстрешница. Над влезната врата има слика на Свети Георги. Целата градба е обоена во бела боја, со исклучок на цоклето кое ја истакнува употребата на камен при изградбата.

Во дворот на црквата, од нејзината десна страна има макета на црква со камен крст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]