Црква „Св. Ѓорѓи“ - Безиково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Безиково.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Оризарска
Местоположба
Координати 41°58′17″N 22°31′18.7″E / 41.97139° N; 22.521861° E / 41.97139; 22.521861Координати: 41°58′17″N 22°31′18.7″E / 41.97139° N; 22.521861° E / 41.97139; 22.521861
Населено место Безиково
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено 2012
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓицрква во селото Безиково. Сместена е на врвот Дабјето (1.001 м) во маалото Стоевци.

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписот во малтер пред влезот на црквата се забележува дека црквата била изградена или осветена на 13 август 2012 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со четириаголна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна на којашто има припрата. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени камбанаријата, летниковци и трпезарија. Камбанаријата има примитивен изглед и претставува дрвен столб покриен со кровна конструкција.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]