Црква „Вознесение Христово“ - Панчарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црквата „Св. Спас“ во Панчарево (1).jpg

Поглед на остатоците од црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°51′20″N 22°53′2″E / 41.85556° СГШ; 22.88389° ИГД / 41.85556; 22.88389Координати: 41°51′20″N 22°53′2″E / 41.85556° СГШ; 22.88389° ИГД / 41.85556; 22.88389
Населено место Панчарево
Општина Пехчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како: Свети Спас) — поранешна селска црква во пијанечкото село Панчарево. Денес, црквата е во урнатини, бидејќи во минатото изгорела.

Црквата се наоѓа во близина на маалото Присој, сместена на мала височинка, од каде се пружа поглед на панчаревското поле. Во црковниот двор се наоѓаат и селските гробишта, како и помошни објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]