Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Евла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Евла (04).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Место Евла
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Завршено 1848
Архитектонски опис

Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - црква во селото Евла, Општина Ресен.[1] Црквата датира од 1848 година на чија западна страна е вградена мермерна плоча на која се прикажани три ликови. Во близината на селото се наоѓа и топонимот „Калуѓерска Краста“ кој укажува дека ова место има историско минато. Во книгата „Преспа“ на Георги Трајчев, објавена во 1923 година, е опишано местото „Влашки колиби“ кое било живеалиште на Каракачаните кои на падините над селото се занимавале со овчарство.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Катин, Славе. „Во печалбарскиот крај од Болно до Стипона“. Македонско сонце. Архивирано од изворникот на 12 мај 2019. Посетено на 5 август 2022.
  2. Александар Матески, Евла, Економија и бизнис, година 22, број 265, септември 2020, стр. 116-117.