Црква на сите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на сите нации
Jerusalem Church of all nations BW 7.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
ПрипадностРимокатоличка црква
Осветен1924
Духовно-организациски статусБазилика
Архитектонски опис
Архитект(и)Антонио Барлузи
Архитектонски стилВизантија
Завршен1924

Црквата на сите нации, исто така позната и како Church of the Agony е римокатоличка црква која се наоѓа на гетсиманската планина во Ерусалим веднаш до Гетсиманската градина. Овде е местото каде што Исус Христос се молел вечерта пред да биде затворен.

Црквата е градена од 1919 до 1924 година со средства, донирани од многу држави, пред сè христијански. Симболите на секоја држава која учествувала во градењето се одбележани на таванот од црквата. Недалеку е опишан Исус Христос кој со својот заземен став го претставува заедничкото помеѓу Бог и човекот.

Самата црква е изградена од италијанскиот архитект Антонио Барлузи.

Современата денешна црква е изградена на местото на некогашната црква изградена од времето на крстоносците во 12 век , која била напуштена во 1345 година, како и на местото на црквата која постоела уште во 4 век во времето на Византија, која била разрушена од земјотрес во 746 година.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]