Црква Св. Никола (Нин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Никола
хрватски: Crkva svetog Nikole
МестоНин
Земја Хрватска
ВероисповедРимокатоличка црква
Архитектура
Службен статусактивна
Изградба12. век
Физички особености
Должина5.90 метарs (232 ин)
Ширина5.70 метарs (224 ин)
Висина на коработ6 метарs (240 ин)
Материјаликамен
Управа
АрхиепископијаЗадар

Црква Свети Никола (хрватски: Crkva svetog Nikole) — католичка црква од пред-романескна која датира од крајот на 11 или почетокот на 12. век која се наоѓа во областа на Прахуље, еден километар од Задар, меѓу Затон и Нин во Хрватска. Изграден е на земјената пирамидална тумба над врвот на праисториската гробница Либурнија.

Црквата е единствениот преживеан пример за ранороманска архитектура во цела Далмација. Таа е посветена на Свети Никола.

Опис[уреди | уреди извор]

Стара фотографија од црквата Свети Никола.

Црквата Свети Никола е изградена во форма на тврдина. Има план за трифолија со четири гранки распоредени околу централното кружно јадро, од кои три ја формираат апсидата, а четвртата влезна гранка. Куполата во облик на стап е засилен со кружни-ребрести арки над кои 8 мали кули со ѕидини биле изградени во 16 или 17 век, за време хрватско-отоманската стогодишната војна. Прирабници што се потпираат на пиластри кои се потпираат на столбовите помеѓу апсидите се ставени под куполата. Влезната гранка е правоаголна и е покриена со мезанин потпрен на тромп, додека други три гранки на полукружен конкус се преведени со полукалот. Црквата е изградена од мали камења и има мазна надворешна површина. Има многу мали димензии; должина: 5,90м, ширина: 5,70м, висина: 6м.[1]

Посета на Приул во 1603 година[уреди | уреди извор]

Во 1603 година, Приул ја посетил црквата Свети Никола, кој пронашол уредно водени глаголичарски регистри за крштевки и бракови, како и два глаголитски мисали. За време на неговата посета, Братството на Светиот Дух со 28 член било активно во парохијата. Приул му наредил на братството да ги напише своите правила што треба да ги одобри локалниот владика.[2]

Употреба[уреди | уреди извор]

Бидејќи Црквата била изградена, во неа се славела миса на празникот Свети Никола на 6 декември. Во последно време, мисата се слави на денот на Свети Марко на 25 април.

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crkveno graditeljstvo u sjeverozapadnom dijelu zadarskog zaleđa, Građevinar 61 (2009) 7, p. 681
  2. Amos R. Filipi, Radovi JAZU Zadar,13-14/1968. p. 231-235.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]