Црква Свети Антониј Падовански (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата Свети Антониј Падуа
St. Antuan Katolik kilisesi
S. Antonio di Padova, Istanbul.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати
Припадност Христијанство
Осветен 1725
Архитектонски опис
Архитект(и) Џилио Мионгери
Архитектонски тип црква
Архитектонски стил Неоготика
Завршен 1912
Особености
Приемност 40 000

Црквата Свети Антониј Падуа е христијански храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција.

Овој објект бил изграден во 1725 година од страна на италијанската емиграција во Цариград, но многу брзо била демолирена и делумно разрушена. Денешната црква била изградена во периодот помеѓу 1906 и 1912 година со неоготски стил, а нејзин архитект е италијанецот Џилио Мионгери, кој има конструирано и многу други објекти во Истанбул и Анкара. Може да собере 40,000 верници.

Црквата се смета за базилика[1], и се одржува од страна на италијански свештеници. Саботната маса започнува во 19:00 часот, а неделната во 09:30 часот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [www.gcatholic.com/churches/asia/0515.htm „Basilique Saint Antoine de Padoue, Istanbul, Turkey“]. www.gcatholic.com/churches/asia/0515.htm. посет. 16 март 2011 г.