Црква Свети Јован (Тарту)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Јован
Парохиската црква Свети Јован Крстител
Црквата Свети Јован
Карта
58°22′58″ N; 26°43′13″ E / 58.3827° СГШ; 26.7202° ИГД / 58.3827; 26.7202Координати: 58°22′58″ N; 26°43′13″ E / 58.3827° СГШ; 26.7202° ИГД / 58.3827; 26.7202
МестоТарту
ЗемјаЕстонија
ВероисповедЕстонска евангелистичко-лутеранска црква
Мреж. местоВеб-страница на Црквата
Историја
Посветена наЈован Крстител
Архитектура
СтатусПарохиска црква
Службен статусАктивна
Архитектонски типЦрква
СтилГотски
Удрен темел12 век
Управа
ПарохијаСвети Јован во Тарту
ЕпархијаЈужен регион
Свештенство
Епископ(и)Џоел Лухаметс
Викар(и)Триин Кеп

Црква Свети Јован (естонски: Jaani kirik; германски: St. Johanniskirche zu Dorpat) — готска лутеранска црква, една од знаменитостите на градот Тарту, Естонија. Црквата е посветена на Јован Крстител.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Јован во 1860 година, Луис Хофлингер.

Првично, Свети Јован била католичка црква, бидејќи најстарите делови од сегашната зграда потекнуваат од 14 век. Пред тоа, на истото место постоела црковна зграда барем од првата половина на XIII век. Археолошките истражувања покажале дека овде можеби имало дрвена црква во 12 век. Ова е особено извонредно затоа што националното христијанизирање се случило многу подоцна. Зградата од црвени тули доживеала големи промени, бидејќи во голема мера била обновена и по Големата северна војна и по Втората светска војна. Барокните капели биле додадени во 1746 и 1769 година. Црквата сега е дел од Естонската евангелистичко-лутеранска црква.[2][3]

Големиот пожар во Тарту започнал во близина на црквата во 1775 година, а црквата и блиската куќа на Упсала биле поштедени од уништување, што уништил речиси двесте куќи.

На крајот на 19 век црквата обезбедувала основно образование. Овде единственото школување го добила глумицата Амали Конса.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Олтарот во црквата

Најизвонредната одлика на Свети Јован е неговото богатство од теракотни фигурини што ја опкружуваат надворешноста на црквата. Првично, имало повеќе од илјада рачно изработени фигурини, секоја различна од другите; денес, сочувани се околу 200.

Од 1999 година, црквата Свети Јован има две нови ѕвона наречени Петрус и Паулус по двајцата светци-заштитници на градот (соодветно, Свети Петар и Свети Павле).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Johannes Frey (1902). Die St. Johanniskirche zu Dorpat: ein interessantes Denkmal mittelalterlicher Baukunst (in German). Vandenhoeck & Ruprecht.
  2. „| Tartu linn“. www.tartu.ee (естонски). Посетено на 2022-04-24.
  3. „Tartu St. John's Church of the Estonian Evangelical Lutheran Church, Estonia“. Visitestonia.com (англиски). Посетено на 2022-04-24.
  4. „Konsa, Amalie - Eesti Entsüklopeedia“. etbl.teatriliit.ee. Посетено на 2022-04-24.