Црвен кантарион

Од Википедија — слободната енциклопедија
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Кичица
цела биљка
цветови кичице
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Научна класификација
Царство: -{Plantae}-
Оддел: -{Magnoliophyta}-
Класа: -{Magnoliopsida}-
Ред: -{Gentianales}-
Семејство: -{Gentianaceae}-
Племе: -{Chironieae}-
Потплеме: -{Chironiinae}-
Род: -{Centaurium}-
-{Hill.}-
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Научен назив
-{Centaurium erythraea}-
-{Rafn}-
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Синоними

-{C. umbellatum Gilib.}-

Кичица
цела биљка
цветови кичице
Научна класификација
Царство:
Дивизија:
Класа:
Ред:
Породица:
Племе:
Потплеме:
Род:


Биномно име


Синоними

Црвен кантарион,(грозничавче) е името на родот Скриеносеменици од фамилијата Lincura (), како и на најпознатиот и најраспространет вид од овој род на територијата во Србија - [1].

Лековит црвен кантарион[уреди | уреди извор]

Едногодишно или двегодишно зеленасто растение со розови цветови собрани на врвот на стеблото во штитно соцветие (во поранешното професионално име на растението има фигурален опис - латински: umbellatus= штитна жлезда). Се собираат од природата, а потоа тие врвни делови се користат при цветањето.

Нејзиното дрво е мазно, квадратно, високо до 40 см. Цвета од јуни до август. Цветовите обично се во нијанси од светло до темноцрвена. Може да се најде во шумски ливади или ридови, како и на песочни места.[2]

Црвен кантарион е растение со широк спектар на лековити дејства (лат. = Стотка; = злато). Содржи еритроцентаурин, есенцијално масло, шекер, восок и друго.[2] Неговото најпознато дејство е како амаро ароматичен (горчлив лек) за поттикнување апетит, лачење на гастрични и цревни сокови. Сличен е, иако помалку ефикасен од линцура. Заедно со пелени се користи за намалување на нивото на шеќер во крвта кај постарите лица, потоа при анемија, жолтица, крварење при тешки воспаленија со плакнење. Покрај чај, ова растение може да се користи и во форма на тинктури и лековити вина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. род Centaurium у Флори Европе (Flora Europaea) Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Посетено на 9. 4. 2013.
  2. 2,0 2,1 Фонда 1942.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Фонда, Драгутин (1942). Домаће лековито биље и његова употреба. Београд: Фармафлора.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]