Прејди на содржината

Цирокумулус лентикуларис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирокумулус лентикуларис
КратенкаCc len
Симбол
РодCirro- (навиткан)
-cumulus (наставан)
Видlenticularis (облик на леќа)
ВисочинаНад 6,000 м
Изгледлеќа или облик на костен
Врнежен?Само вирга

Цирокумулус лентикуларис (Cirrocumulus lenticularis) ― вид на цирокумулусен облак. Името cirrocumulus lenticularis потекнува од латински, што значи „како леќа “.[1] Цирокумулус лентикуларисите се мазни облаци кои имаат изглед на леќа или бадем. Тие обично се создаваат на сртот на атмосферските бранови, кои инаку би биле невидливи. Овој вид цирокумулус често може да биде доста издолжен и нормално има многу издвоени граници. Цирокумулус лентикуларис се создава кога стабилниот воздух е принуден нагоре; ова обично се должи на орографските особености, но може да се случи и подалеку од планините.[2] Со овие облаци повремено може да дојде до иризација.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Numen - The Latin Lexicon. „Definition of lenticularis“. Посетено на 24 август 2021.
  2. Dunlop, Storm (2003). The weather identification handbook (1 Lyons Press. изд.). Guilford, Conn.: Lyons Press. стр. 66. ISBN 1-58574-857-9.
  3. Callanan, Martin. „Cirrocumulus lenticularis“. International Cloud Atlas. nephology.eu. Архивирано од изворникот на 2020-02-25. Посетено на 24 август 2021.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]