Цеблиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цеблиц
Место во Мариенберг
Грб на Цеблиц
Цеблиц is located in Германија
Цеблиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Мариенберг
Место единици 4
Основни податоци
Површина 22,14 км2
Надм. височина 600 м
Население 2.810  (12 јуни 2011)
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09517
Повик. бр. 037363
Портал www.zoeblitz.de
Координати 50°39′27″N 13°13′54″E / 50.65750° СГШ; 13.23167° ИГД / 50.65750; 13.23167Координати: 50°39′27″N 13°13′54″E / 50.65750° СГШ; 13.23167° ИГД / 50.65750; 13.23167

Цеблиц (германски: Zöblitz) — град во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 5 километри источно од Мариенберг и 30 километри југоисточно од Кемниц. Од 31 декември 2012 година е дел од Мариенберг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]