Хомоцистеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хомоцистеин
Skeletal formula
Ball-and-stick model
Назнаки
454-29-5 (racemate) Yes check.svgОк
6027-13-0 (L-isomer) Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:17230 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL310604 Yes check.svgОк
ChemSpider 757 Yes check.svgОк
EC-број 207-222-9
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C05330 Yes check.svgОк
PubChem 778
UNII S7IJP4A89K (racemate) X mark.svgН
0LVT1QZ0BA (L-isomer) X mark.svgН
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White crystalline powder
Точка на топење
soluble
log P -2.56 [1]
Киселост (pKa) 2.25 [1]
Опасност
GHS-ознаки:
Пиктограми
GHS07: Извичник
Сигнални зборови
Предупредување
Изјави за опасност
H302
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Хомоцистеин е непротеиногена α-аминокиселина. Претставува хомолог на аминокиселината цистеин, по која се разликува по еден дополнителен метиленски мост (-CH2-). Во организмот се синтетизира од метионин со отстранување на неговата терминална Cε метилна група.

Високо ниво на хомоцистеин во крвта (хиперхомоцистеинемија) ги прави ендотелните клетки склони кон повреда, што доведува до воспаление во крвните садови, што пак за возврат може да доведе до атерогенеза, која може да резултира со исхемична повреда.[2] Оттука, хиперхомоцистеинемијата може да биде ризичен фактор за појава на коронарна артериска болест. Коронарна артериска болест се јавува кога атеросклероичен плак го блокира крвниот проток во коронарните артерии, кои го снабдуваат срцето со оксигенирана крв.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Chalcraft, Kenneth R.; Lee, Richard; Mills, Casandra; Britz-McKibbin, Philip (2009). „Virtual Quantification of Metabolites by Capillary Electrophoresis-Electrospray Ionization-Mass Spectrometry: Predicting Ionization Efficiency Without Chemical Standards“. Analytical Chemistry. 81 (7): 2506–2515. doi:10.1021/ac802272u. PMID 19275147.
  2. Boudi, Brian F. „Noncoronary Atherosclerosis“. Medscape. Архивирано од изворникот 2013-05-11.