Хоензатен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоензатен
Место во Бад Фрајенвалде
Хоензатен is located in Германија
Хоензатен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Град Бад Фрајенвалде
Основни податоци
Површина 21,90 км2
Надм. височина 2 м
Население 784  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033368
Портал www.hohensaaten.de
Координати 52°52′N 14°09′E / 52.867° N; 14.150° E / 52.867; 14.150Координати: 52°52′N 14°09′E / 52.867° N; 14.150° E / 52.867; 14.150

Хоензатен (германски: Hohensaaten) — село и поранешна општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Бад Фрајенвалде. Додека бил независна општина, Хоензатен бил дел од округот Барним.