Хлорохин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хлорохин
Chloroquine.svg
Систематско (IUPAC)
(RS)-N'-(7-chloroquinolin-4-yl)-N,N-diethyl-pentane-1,4-diamine
Клинички податоци
Заштитени имињаAralen
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS FDA:врска
Начин на издавање
  • US: само
Фармакокинетички податоци
МетаболизамLiver
Полувреме на елиминација1–2 месеци
Назнака
CAS-број54-05-7 Yes check.svgОк
ATC кодP01BA01
IUPHAR/BPS5535
DrugBankDB00608 Yes check.svgОк
ChemSpider2618 Yes check.svgОк
UNII886U3H6UFF Yes check.svgОк
KEGGD02366 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:3638 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL76 Yes check.svgОк
NIAID ChemDB000733
Хемиски податоци
ФормулаC18H26ClN3
Моларна маса319.872 g/mol
  (провери)

Хлорохинот е лек кој се користи во превенција и третман на маларија во подрачја за кои е познато дека маларијата е чувствителна на неговите ефекти.[1] Одредени видови на маларија, резистентни соеви, и компплицирани случаи обично се третираат со други или дополнителни лекови.[1] Исто така се употребува во третманот на екстраинтестинална амебијаза, ревматоиден артритис, и лупус еритематозус.[1] Се зема преку уста.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Aralen Phosphate“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 8 декември 2015. Посетено на 2 декември 2015.