Хермансбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хермансбург
Место во Зидхајде
Поранешното општинско собрание во Хермансбург
Поранешното општинско собрание во Хермансбург
Грб на Хермансбург
Хермансбург is located in Германија
Хермансбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Зидхајде
Основни податоци
Површина 118,63 км2
Надм. височина 50 м
Население 8.061  (31 декември 2013)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29320
Повик. бр. 05052
Портал www.hermannsburg.de
Координати 52°50′10″N 10°05′37″E / 52.83611° N; 10.09361° E / 52.83611; 10.09361Координати: 52°50′10″N 10°05′37″E / 52.83611° N; 10.09361° E / 52.83611; 10.09361

Хермансбург (германски: Hermannsburg) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Зидхајде.

Претставувал признаен бањски град од 1971 година. Се наоѓа на реката Ерце, околу 15 километри источно од градот Берген и 30 километри северно од окружниот град Целе.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Реката Ерце тече низ средиштето на Хермансбург во насока север-југ.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Хермансбург била составена од шест места:

  • Бафен
  • Бекедорф
  • Боншторф
  • Хермансбург
  • Олдендорф
  • Везен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]