Херенгосерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херенгосерштет
Место во Ан дер Постштрасе
Црквата во Херенгосерштет
Црквата во Херенгосерштет
Црквата во Херенгосерштет
Херенгосерштет во рамките на Германија
Херенгосерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Ан дер Постштрасе
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 234 м
Население 596  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06648
Повик. бр. 034467
Координати 51°8′59″N 11°28′59″E / 51.14972° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.14972; 11.48306Координати: 51°8′59″N 11°28′59″E / 51.14972° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.14972; 11.48306

Херенгосерштет (германски: Herrengosserstedt) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Ан дер Постштрасе.