Хентаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за хентаи без цензура

Хентаи (јапонски: 変態 или ヘンタイ) — жанр на јапонска анимација (аниме), стрипови (манга), како и слики од соодветниот стил, чиј главен елемент се еротските или порнографските сцени што ги содржат.[1][2] Неговото појавување и развој се должи на конкретниот јапонски културно-историски однос кон естетиката и сексуалноста; некои правни и економски реалности на Јапонија исто така одиграле улога.[3] Зборот „хентаи“ е вообичаен во западниот свет и ЗНД, а во самата Јапонија се користат други изрази, на пример juhachi-kin.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот пример на хентаи-материјал што почнал да го прикажува иконскиот стил следел по објавувањето на Cybele на Азума Хидео во 1979 г. Хентаито за првпат се појавило во анимацијата во филмот Сузуми-буне од 1932 г. на Хакусан Кимура, кој бил фатен од полицијата кога филмот бил полузавршен. Остатоците од филмот биле донирани на Националниот филмски центар на почетокот на XXI век. Филмот никогаш не бил виден од јавноста. Меѓутоа, анимето Lolita на Wonderkid во 1984 г. било првото хентаи што добило општо издание.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Luther, Katherine. [anime.about.com/od/hentai/p/hentaiprof.htm „Hentai — Genre Profile“] Проверете ја вредноста |url= (help) (англиски). About.com. Архивирано од изворникот 2011-08-11. Посетено на 2010-01-03.
  2. . стр. 407. ISBN 978-1425953027. Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  3. Предлошка:Статья
  4. Frederik L. S. Dreamland Japan: Writings on Modern Manga. — Berkeley, CA: Stone Bridge Press, LLC, 1996. — P. 95. — ISBN 978-1-880656-23-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]