Прејди на содржината

Хасандаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасандаг
Највисока точка
Надм. вис.3.268 м [1]
Заведена какоултра
Географија
Хасандаг на карта

Карта

Местопокраина Аксарај, Турција
Геологија
Видстратовулкан
Последен избув6200 п.н.е.

Хасандаг (турски: Hasan Dağı) — згаснат стравовулкан во покраината Аксарај, средна Турција. Со висина од 3268 м,[2] важи за втора планина по висина во Средна Анадолија. Близу врвот е образувана калдера широка 4-5 км, некаде околу 7500 г. п.н.е., во избув за кој сведочат цртежи од новото камено време (неолитот).

Според наодите, населението на неолитската населба Чаталхојук собирало опсидијан од подрачјето на планината, кој потоа го разменувале со други населби во замена за луксузни добра. Пронајдени се и огледала и деланки од опсидијан. Важноста Хасандаг за жителите на Чаталхојук е видлива по ѕидниот живопис на кој е претставена, па затоа некои го нарекуваат „првиот предел“.

За време на Византиско-арапските војни, планината имала улога на втора испостава од југ во византискиот систем на светилници за предупредување на Цариград од напади.

Сметајќи од највисокото место пристапно со автомобил, планината се искачува за околу 6 часа. Врвот дава величествен поглед на средишниот дел на Анадолската Висорамнина со далечната Кападокија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 "Turkey: 23 Mountain Summits with Prominence of 1,500 meters or greater". Peaklist.org. посет. 25 мај 2014 г
  2. „Hasan Dagi, Turkey“. Peakbagger.com. Посетено на 2014-05-25. (англиски)
  • „Хасандаг“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски)
  • Нигде (турски)