Харцунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харцунген
Место во Харцтор
Селската црква во Харцунген
Селската црква во Харцунген
Харцунген is located in Германија
Харцунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Харцтор
Основни податоци
Површина 3,89 км2
Надм. височина 224 м
Население 202  (31 декември 2016)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 036331
Координати 51°32′0″N 10°48′0″E / 51.53333° СГШ; 10.80000° ИГД / 51.53333; 10.80000Координати: 51°32′0″N 10°48′0″E / 51.53333° СГШ; 10.80000° ИГД / 51.53333; 10.80000

Харцунген (германски: Harzungen) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од општината Харцтор.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Харцунген се наоѓа југозападно од Нојштат/Харц, во јужното подножје на Харц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]