Нојштат (Харц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат
Место во Харцтор
Поглед на Нојштат
Поглед на Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат (Харц) is located in Германија
Нојштат (Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Харцтор
Место единици 2
Основни податоци
Површина 11,47 км2
Надм. височина 280 м
Население 1.122  (31 декември 2016)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 036331
Портал www.neustadt-harz.de
Координати 51°33′36″N 10°50′3″E / 51.56000° N; 10.83417° E / 51.56000; 10.83417Координати: 51°33′36″N 10°50′3″E / 51.56000° N; 10.83417° E / 51.56000; 10.83417

Нојштат (службено познат како Нојштат/Харц; германски: Neustadt/Harz) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од општината Харцтор.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојштат се наоѓа во Јужен Харц, североисточно од окружниот град Нордхаузен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]