Прејди на содржината

Хантингтон (Западна Вирџинија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хантингтон, Западна Вирџинија
Град
Централното градско подрачје на градот Хантингтон
Централното градско подрачје на градот Хантингтон
Прекар(и): Бисерен град
Локација во сојузната држава Западна Вирџинија
Локација во сојузната држава Западна Вирџинија
Координати: 38°25′15″N 82°25′25″W / 38.42083° СГШ; 82.42361° ЗГД / 38.42083; -82.42361
CountryСАД
Сојузна државаЗападна Вирџинија
ОпштинаКабел, Вејн
Основан1775
Усвоен1871
Управа
 • ГрадоначалникСтив Вилијамс (D)
Површина
 • ГрадПредлошка:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна41.2 км2
 • Вода5.4 км2
Надм. вис.&10000000000000172000000172 м
Население (2010)
 • Град49,138
 • Густина1248.4/км2
 • Метро286.012
Час. појасEST (UTC-5)
ЗИП Код25701-25729, 25755, 25770-25779
Повик. бр.304] и 681
Мреж. местоwww.cityofhuntington.com

Хантингтон е град во Кабел и Вејн општините во американската држава Западна Вирџинија, на текот на реката Охајо. Поголемиот дел од градот е во Кабел Општината, заради што тој е седиште на општината. Мал дел од градот, главно населбата Вестерморленд се наоѓа во Вејн Општината. Имаше население од 49.138 жители согласно со пописот од 2010 година.[1] Хантингтон е дел од Хантингтон-Ешленд; Западна Вирџинија, Кентаки и Охајо статистичката област. Во 2009 година оваа статистичка област броеше 285,624 жители. Хантингтон е најголемиот град во статистичката област и вториот најголем град во Западна Вирџинија, после Чарлстон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]