Фудбалска репрезентација на Демократска Република Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 Демократска Република Конго
СојузКонгоанската фудбалска федерација
КонфедерацијаКАФ (Африка)
СелекторДемократска Република Конго Флорен Ибенге
КапитенЈусуф Мулумбу
Најдобар стрелецШабани Нонда (20)
Домашен стадионСтад де Мартир
ФИФА кодCOD
ФИФА моментално рангирање57 (јануари 2015)
ФИФА највисоко рангирање51 (септември 2003)
ФИФА најниско рангирање133 (октомври 2011)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Flag of Congo Free State.svg Белгиско Конго 3–2 Северна Родезија
(Белгиско Конго, 1948)
Најголема победа
 Демократска Република Конго 10–1 Замбија 
(Киншаса, ДР Конго; 22 ноември 1969)
Најлош пораз
 Југославија 9–0 Flag of Zaire.svg Заир
(Гелзенкирхен, Германија; 18 јуни 1974)
Светско првенство
Учества1 (првпат во 1974)
Најдобар резултатпрва фаза 1974
Африкански куп на нации
Учества15
Најдобар резултатпобедници, 1968 и 1974

Фудбалската репрезентација на Демократска Република Конго ја претставува Демократска Република Конго на меѓународни фудбалски натпреварувања и е под контрола на Конгоанската фудбалска федерација (Fédération Congolaise de Football-Association ). Репрезентацијата има прекар The Leopards (македонски: Леопардите).

Репрезентацијата на Демократска Република Конго петнаесет пат учествувала на Африканскиот куп на нации. Најдобар пласман остварила во 1968 и 1974 година кога биле победници. До сега имаат еден настап на Светските првенства и тоа во 1974 година во Западна Германија. Официјален стадион на репрезентацијата е Стад де Мартир.