Филип Баиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филип Баиновиќ (23 јуни 1996) е српски фудбалер кој игра како дефанзивен играч за врска во Фортуна Лига за АС Тренчин.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рад[уреди | уреди извор]

Роден во Пожаревац,[2] Баиновиќ ја поминал младинската академија на фудбалскиот клуб Рад . Како член на генерацијата која ја освоила српската младинска лига за сезоната 2014–15, Баиновиќ се приклучил на првиот тим во летото 2015 година.[3] Тој го направил своето деби во српската Суперлига на 1 август 2015 година во победата на домашен терен со 4–1 над Радник Сурдулица, кога исто така направил асистенција за гол.[4] Тој го потпишал својот прв тригодишен професионален договор со Рад на 11 септември 2015 година.[5] Во текот на сезоната, Баиновиќ играше во младинската лига на УЕФА.

Набргу откако станал целосно професионалец, Баиновиќ се преселил со двојна регистрација во сателитски клуб Жарково.[6] Играјќи како резерва, Баиновиќ имал 43 настапи со вкупно 9 гола, од кои 37 настапи со 9 гола во српската лига Белград [2] и 3 натпревари во Купот на Србија.[7][8][9] Тој исто така забележал 3 натпревари во Купот на Белград против Степојевац Вага,[10] Дорчол [11] и Бродарац 1947 по што победил на натпреварот.[12] Тој бил капитен на Жарково во неговата втора сезона со тимот.[13]

Враќајќи се во првиот тим, Баиновиќ го постигнал својот прв гол за Рад во српската Суперлига во ремито 1–1 против Јавор Ивањица на 4 март 2017 година од директен слободен удар.[14] Во август 2017 година, Баиновиќ го обновил договорот со Рад до 2020 година.[15] На почетокот на 2018 година, Баиновиќ се вратил во Рад како позајмен играч до крајот на сезоната 2017-18 во српската Суперлига.[16]

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

На 23 август 2017 година, Баиновиќ потпишал тригодишен договор со Црвена Звезда од Белград.[17][18] Баиновиќ го направил своето деби за нов клуб, заменувајќи го Урош Рачиќ во 65. минута од натпреварот од Купот на Србија против Динамо Врање, одигран на 11 октомври 2017 година.[19]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во ноември 2014 година, Баиновиќ бил поканет во фудбалската репрезентација на Србија до 19 години од тренерот Иван Томиќ.[20] Баиновиќ настапуваше како член на тимот до 2015 година [21] На почетокот на 2017 година, Баиновиќ бил повикан на српското ниво до 20 години од тренерите Илија Петковиќ и Милан Обрадовиќ.[22][23]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Како десен играч, Баиновиќ главно работи како дефанзивен играч за врска,[24] способен да игра како централен играч.[25] Во некои прилики може да игра и како централен дефанзивец.[26] Баиновиќ се карактеризира со лидерство и капитенство.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „A-tím | Stred poľa vystužil skúsený Bainovič“. AS Trenčín (словачки). Посетено на 2022-02-04.
 2. 2,0 2,1 „Bainovic, Filip“. srbijafudbal.com (Serbian). Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. Омладинцима Рада уручен шампионски пехар. FK Rad official website (Serbian). Архивирано од изворникот на 10 August 2016. Посетено на 3 June 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Погледајте победу Рада и евроголове Дабића и Михајловића (ВИДЕО). Sportski žurnal (Serbian). Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 2 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Рад промовисао четворицу 19 –годишњака, конференција пред Спартак“. YouTube (Serbian). 11 September 2015. Посетено на 3 September 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. "FUDBAL" 32/15, page 2877“ (PDF). Football Association of Serbia (Serbian). 7 August 2015. Посетено на 12 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Жарково исписало историју“. FK Rad official website (Serbian). 11 September 2016. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Сјајно Жарково елиминисало Металац“. FK Rad official website (Serbian). 21 September 2016. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Частан опроштај Жаркова од Купа“. FK Rad official website (Serbian). 25 October 2016. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Žarkovčani penalima u četvrtfinale Kupa FSB“. srbijasport.net (Serbian). 11 November 2015. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Žarkovčani u polufinalu Kupa FS Beograda“. srbijasport.net (Serbian). 29 November 2015. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „FK "Žarkovo" pobednik Kupa Fudbalskog saveza Beograda“. fsb.org.rs (Serbian). 1 June 2016. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. 13,0 13,1 „GROM IZ VEDRA NEBA NA MARAKANI: Sat vremena posle Krstičićevog potpisa, Zvezda dovela još jednog igrača! (VIDEO)“. espreso.rs (Serbian). 23 August 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „Serbian football's eye-watering racism problem shows no sign of abating“. The Guardian. 25 March 2017. Посетено на 23 August 2017.
 15. "FUDBAL" 34/17, page 1482“ (PDF). Football Association of Serbia (Serbian). 18 August 2017. Посетено на 23 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. „Rad pored Ze Markosa dobio i Bainovića: Joveljić se zahvalio "građevinarima"!“. sportekspres.net (Serbian). 15 January 2018. Посетено на 29 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „И Филип Баиновић Звездин“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 23 August 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „Iz Rada u Zvezdu, ugovor na tri godine“. mondo.rs (Serbian). 23 August 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. „KRAJ: Crvena zvezda - Dinamo Vranje 5:0 (VIDEO)“. mozzartsport.com (Serbian). 11 October 2017. Посетено на 11 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 20. „Tomić odredio sastav za mečeve protiv Crne Gore“. N1 (Serbian). 5 November 2014. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 21. „Томић објавио састав омладинаца за квалификације“. Večernje novosti (Serbian). 17 March 2015. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 22. „Петковић води селекцију Србије до 20 година“. Radio Television of Serbia (Serbian). 17 March 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 23. „Milan Obradović proverava kandidate za mladu reprezentaciju u Izraelu“. sportjunior.rs (Serbian). 5 June 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 24. „Filip Bainovic“. dynamicagency.rs (Serbian). Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 25. „Filip Bainović“. soccermanager.com. Посетено на 23 August 2017.
 26. „Dodić: Pobeda protiv Rada značila bi nam život!“. moravainfo.rs (Serbian). 30 March 2017. Посетено на 23 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]