Прејди на содржината

Филипион

Од Википедија — слободната енциклопедија
План и изглед на Филипионот
Филипионот денес по извесни реставрации

Филипионот во светилиштето Алтис во Олимпија бил јонски кружен споменик од слонова коска и злато, во кој биле сместени статуи на кралот Филип II Македонски и неговото семејство: Александар III Македонски, Олимпија, Аминта III и Евридика II. Дело е на атинскиот вајар Леохар во чест на неговата победа во Битката кај Херонеја (338 п.н.е.). Ова било единственото здание во светилиштето кое било посветено на човечко битие[1].

  1. David C. Young, A brief history of the Olympic games. стр. 125 ISBN 1405111305

Библиографија

[уреди | уреди извор]