ФИНА Награди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФИНА Наградите за најдобар спортист на годината, се доделуваат од страна на Меѓународната Пливачка Федерација (ФИНА) и од нејзиниот магазин. Тоа се награди доделени во следниве категории: пливање, скокови во вода, синхронизирано пливање, далечинско пливање и ватерполо. Наградата за прв пат беше доделена во 2010 година.

Пливање[уреди | уреди извор]

Година Добитничка Националност Добитник Националност
2010 Алшамар, ТерезаТереза Алшамар  Шведска Лохти, РајанРајан Лохти Flag of the United States.svg САД
2011 Френклин, МисиМиси Френклин Flag of the United States.svg САД Лохти, РајанРајан Лохти (2) Flag of the United States.svg САД
2012 Френклин, МисиМиси Френклин (2) Flag of the United States.svg САД Фелпс, МајклМајкл Фелпс Flag of the United States.svg САД

Ватерполо[уреди | уреди извор]

Година Добитничка Националност Добитник Националност
2010 Армстронг, ЕлизабетЕлизабет Армстронг Flag of the United States.svg САД Удовичиќ, ВањаВања Удовичиќ  Србија
2011 Асимаки, АлександраАлександра Асимаки  Грција Филип Филиповиќ  Србија
2012 Стефенс, МегиМеги Стефенс Flag of the United States.svg САД Павиќ, ЈосипЈосип Павиќ  Хрватска

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Година Добитничка Националност Добитник Националност
2010 Руолин, ЧенЧен Руолин Народна Република Кина НР Кина Хаусдинг, ПатрикПатрик Хаусдинг  Германија
2011 Минсија, ВуВу Минсија Народна Република Кина НР Кина Бо, КиКи Бо Народна Република Кина НР Кина
2012 Минсија, ВуВу Минсија (2) Народна Република Кина НР Кина Захаров, ИлијаИлија Захаров  Русија

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

Година Победник Националност
2010 Ишченко, НаталијаНаталија Ишченко  Русија
2011 Ишченко, НаталијаНаталија Ишченко (2)
Ромашина, СветланаСветлана Ромашина
 Русија
 Русија
2012 Ишченко, НаталијаНаталија Ишченко (3)  Русија


Далечинско пливање[уреди | уреди извор]

Година Добитничка Националност Добитник Националност
2010 Куња, Ана МарселаАна Марсела Куња  Бразил Клери, ВалериоВалерио Клери  Италија
2011 Пејн, Кери-ЕнКери-Ен Пејн  Обединето Кралство Лурц, ТомасТомас Лурц  Германија
2012 Риштов, ЕваЕва Риштов  Унгарија Мелули, УсамаУсама Мелули Тунис Тунис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]