Урсодеоксихолна киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урсодеоксихолна киселина
Ursodeoxycholic acid acsv.svg
Ursodeoxycholic acid ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
3α,7β-dihydroxy-5β-cholan-24-oic acid
OR
(R)-4-((3R,5S,7S,8R,9S,10S,13R,14S,17R)-3,7-dihydroxy-
10,13-dimethylhexadecahydro-
1H-cyclopenta[a]phenanthren-17-yl)pentanoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаУрсофалк, Урсобил
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa699047
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B3
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
oral
Идентификатори
CAS-број128-13-2 Yes check.svgОк
ATC кодA05AA02
PubChemCID: 31401
IUPHAR/BPS7104
DrugBankDB01586 Yes check.svgОк
ChemSpider29131 Yes check.svgОк
UNII724L30Y2QR Yes check.svgОк
KEGGD00734 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:9907 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1551 Yes check.svgОк
Синонимиursodeoxycholic acid, Actigall, Ursosan, Urso, Urso Forte
PDB ligand IDIU5 (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC24H40O4
Моларна маса392.56 g/mol
Физички податоци
Точка на топење203 °C (397 °F)
  (verify)

Урсодеоксихолна киселина е природно создадена жолчна киселина. Во човечката жолчка е присутна во мали количини.

Како лек се употребува за:

  • растворање на холестеролски камења
  • лекување на примарна билијарна цироза
  • лекување на хепатобилијарно заболување поврзано со муковисцидоза, кај деца од 6-18 години.

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

После орална примена, урсодеоксихолната киселина ја инхибира апсорпцијата на холестеролот во цревата и ја намалува секрецијата на холестерол во жолчката. Веројатно, како резултат на дисперзијата на холестеролот и формирањето на течни кристали настанува постепено распаѓање на холестеролските жолчни камења.