Умберто Бочони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Умберто Бочони
Автопортрет (1905)
Роден(а)19 октомври 1882
Реџо Калабрија, Италија
Починал(а)Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ Грешка во изразот: Непрепознаен збор „august“(17 August 1916-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“-{{{3}}})Грешка во изразот: Непрепознаен збор „august“ (aged 33)
Верона, Италија
НационалностИталијанско
ОбразованиеИталјанска академија на уметности
Значајни делаУникатни форми на континуитет во просторот
Градот се издига
Улицата влегува во куќата
ПравецФутуризам

Умбрето Бочони (19 октомври 1882, Реџо Калабрија, Италија - 16 август 1916, Верона) — италјански сликар, вајар и теоретичар.

Учел во студиото на Џакомо Бала (1871-1958) во Рим. Како најенергичен припадник на футуристичката група, Бочони помогнал да се објави Техничкиот манифест на футуристичките сликари во 1910 година, промовирајќи го претставувањето на современата технологија, моќта, времето, движењето и брзината. Бочиони многу патувал и имал можност да посети многу музеи, речиси влегувајќи во симбиоза со некои уметници што ги набљудувал, особено од други периоди како Микеланџело, но и со Франческо Филипини кои ќе го инспирираат за истражување на Ломбардите. пејзаж и работа на село, според концептите на Филипинизмот. Овие идеи најдобро се прикажани во неговото ремек-дело на раната современа скулптура, „Единствени облици на континуитет во вселената“ (1913). Неговата слика „Градот се издига“ (1910) е динамична композиција од спирални човечки фигури во сцена во која е прикажан фрагмент од толпа луѓе.

Користена литература[уреди | уреди извор]