Турканско Езеро

Координати: 3°3′N 36°1′E / 3.050° СГШ; 36.017° ИГД / 3.050; 36.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Турканско Езеро
Turkana
Турканско Езеро Turkana -
Турканско Езеро
Turkana -
Координати 3°3′N 36°1′E / 3.050° СГШ; 36.017° ИГД / 3.050; 36.017
Вид Солено езеро
Главен дотек Омо, Турквел, Керио
Главен истек испарување
Површина на сливот 130.860 км²
Земји во сливот Етиопија, Кенија
Најг. должина 290 км
Најг. ширина 32 км
Површина 6.405 км²
Прос. длабочина 30,2 м
Најг. длабочина 109 м
Водна зафатнина 203,6 км³
Надм. височина на површината 360.4 м
Острови Северен Остров, Централен Остров, Јужен Остров (вулкански)
Населени места Ел Моло, Лојангалани, Калокол, Елиски Водопади, Илерет, Форт Бања.

Турканското Езеро, во минатото познато и како Рудолфово, е езеро во Долината на големиот расцеп во Кенија и Етиопија.[1] Ова езеро е најголемото светско постојано пустинско и најголемо светско алкално езеро. По големина е четврто езеро во светот.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. The boundary between Ethiopia and Kenya has been a contentious rational distinction. A brief consideration of the topic can be found in the State Department document, Ethiopia - Kenya Boundary Архивирано на 18 март 2009 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Encyclopedia Britannica under Rudolf, Lake.
  • Chambers World Gazeteer, ed. David Munro, W & R Chambers Ltd. & The Press Syndicate of the University of Camvridge, 5th Edition, 1988, ISBN 1085296-200-3 under Turkana, Lake.
  • In Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht , where the Zohar is located.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед на езерото од Јужниот остров