Туристот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Туристот“
Туристот.jpg
рекламен постер
Режисер Флорјан Хенкел фон Донерсмарк
Продуцент Грахам Кинг Graham King
Тимотиј Хедингтон
Роџер Бирнбуам
Гери Барбер
Џонатон Гликмен
Настапуваат Анџелина Џоли
Џони Деп
Пол Бетани
Тимотеј Далтон
Стивен Беркоф
Руфус Севел
Музика Џејмс Њутон Ховард
Кинематографија Џон Сејал
Монтажа Џо Хатшинг
Патрисија Ромел
Студио GK Films
Spyglass Entertainment
StudioCanal
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 10 декември 2010
Времетраење 103 минути
Држава САД
Франција
Јазик англиски
француски
италијански
руски
шпански
Буџет $100,000,000
Бруто заработка $278,346,189

Туристот (англиски: The Tourist) е американски филм (трилер) од 2010 година, во режија на Флориан Хенкел. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Џони Деп, Анџелина Џоли и Тимоти Далтон. Филмот добил лоши коментари од критиката, но бил номиниран за три награди „Златен глобус“.

Содржина[уреди | уреди извор]

За време на едно непланирано патување низ Европа, со цел да го залечи своето скрешно срце, Фенк (го глуми Деп) започнува врска со Елиза (ја игра Џоли), неверојатна жена која намерно влегува во неговиот живот. Во Париз и во Венеција, нивната бурна романса набрзо се претвора во сложена мрежа од опасна измама, а нив ги бркаат Интерпол, италијанската полиција и руски платени убијци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бурната романса носи смртна опасност“, Антена, број 849, 3.10.2014, стр. 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: