Прејди на содржината

Тулин на Дунав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тулин на Дунав
'Tulln an der Donau'
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Грб на Тулин на Дунав
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Тулин на Дунав
Mестоположбата на Тулин на Дунав
Тулин на Дунав на картата на Австрија
Координати

48°20′00″N, 13°02′00″E

Општи податоци
Име
- изворно
Тулин на Дунав
  Tulln an der Donau
Поштенски број 3425, 3430
Повикувачки број 02272
Автомобилска ознака TU
Портал www.tulln.at
Управа
Сој. покраина Горна Австрија
Округ Тулин
Градоначалник Петер Ајзеншенк (АНП)
Географија
Површина 72,23 km²
Надморска височина 180 m
Население
Население 15 582 (2014)
Густина 220 ж./km²

Тулин на Дунаву (германски: Tulln, Tulln an der Donau) — град во североисточна Австрија, јужно од Виена. Сместен е во покраината Долна Австрија, и е седиште на истоимениот округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во североисточниот дел на Австрија, на 40 км северозападно од Виена.

Тулин на Дунав се формирал на десниот брег на Дунав, додека јужно од градот се простираат завршетоците на Алпите (Виенска Шума), кои се граница на Виенската Котлина. Надморската височина е околу 180 м. Градската околина е рамничарска и позната е по земјоделието.

Население[уреди | уреди извор]

Денес градот има 15.000 жители. Заради близината на Виена, бројот на жителите на градот во последните децении значително се зголемил.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]