Требижат (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требижат
Trebižat
Trebizat polje.jpg
Требижат кај Љубушки
ЗемјаБосна и Херцеговина
Слив
Главен изворПеќ-Млини
УстиеНеретва кај Струге близу Чаплина
Физички особености
Должина51 единица?
Требижат (река) на Ризницата

Требижатрека во Херцеговина, најголема десна притока на Неретва.

Извори[уреди | уреди извор]

Извира во облик на снажен варовнички вруток, кој е продолжение на текот на понорницата Врлика од Имотско Поле, во една пештера под планината Јагодница на крајот на Имотско Поле.

Текот на реката[уреди | уреди извор]

До селото Клобук на почетокот на Љубушко Поле, реката тече по име Тихалина со корито всечено во варовнк. Со влезот во Љубушкото Поле тече под името Млада во плитко корито кое е делумно регулирано. На излезот од Љубушко Поле го добива името Требижат и тече во длабоко коритово варовничкото тло. Тука прави водопад Кравица кој е висок 25 м. Во својот долен тек Требижат тече низ рамница, правејќи меандри и се влева во Неретва кај селото Струга нешто појужно од Чаплина. Требожат е долга 51,3 км, а сливот има површина од 646 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]