Прејди на содржината

Трговски центар Атаќој

Координати: 40°58′28″N 28°52′11″E / 40.97444° СГШ; 28.86972° ИГД / 40.97444; 28.86972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Галерија Атакој
Galleria Ataköy Alışveriş Merkezi
Поглед кон трговскиот комплекс
Карта
МестоАтакој, Истанбул, Турција
Отворен на1 октомври, 1987
Продавници134
Главни закупници3
Површина77,906 m²
Спратови2

Галеријата Атакој (турски: Galleria Ataköy Alışveriş Merkezi) — првиот современ трговски центар во Турција[1], кој се наоѓа на западниот дел од градот Истанбул, во Атакој. Објектот бил изграден по препорака на тогашниот премиер Тургут Озал, кој пак бил инспириран од Хјустонската галерија во Тексас, САД. Таа била отворена официјално во 1988 година.

Галеријата има 140 продавници на два спрата, и во просек истата ја посетуваат околу 1.200.000 жители месечно. Во неа се наоѓаат голем број на ресторани, кафулиња, центри за забава, кина, лизгачко игралиште итн. Трговскиот центар поседува свој паркинг со капациотет од 2.000 возила.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Atakule AVM yıkılıyor“. hurriyet.com (турски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°58′28″N 28°52′11″E / 40.97444° СГШ; 28.86972° ИГД / 40.97444; 28.86972