Тони Наумоски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија е за фудбалерот. За глумецот, видете Тони Наумовски.

Тони Наумоски
Лични податоци
Роден на 2 август 1968(1968-08-02)(55 г.)
Роден во Прилеп, СР Македонија, СФРЈ
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
–1992 Пелистер
1992–1993? Победа
–1996 Македонија Ѓорче Петров
1996–1998 Победа
1998–1999 Македонија Ѓорче Петров
1999–2003 Победа
Репрезентација
1996–1997 Македонија 6 (0)
Тренер на екипи
2011–2012 11 Октомври
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тони Наумоски (роден на 2 август 1968 година) ― македонски поранешен фудбалер од средниот ред.[1]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На 9 ноември 1996 година, Наумоски и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Наумоски бил во резервите и влегол да игра во 77. минута.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тони Наумоски на WorldFootball.net
  2. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 4 август 2023.
  3. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 4 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]