Терујуки Оказаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Терујуки Оказаки
Роден(а)22 јуни 1931(1931-06-22)(92 г.)
Фукуока, Јапонија
ЖивеалиштеСАД Филаделфија, Пенсилванија, САД
Страница
http://www.iskf.com

Терујуки Оказаки (јап. 岡崎 照幸; 1931) мајстор на шотокан карате 9-ти дан, е основач, претседател и главен инструктрор на Меѓународната Шотокан Карате Федерација (ISKF), кој работи под Јапанската Карате Асоцијација(ЈКА).

Заедно со Фунакоши Гичин и Масатоши Најакама бил основач на ЈКА инструкторскиот тренинг програм. Оказаки објавил книга за своето ускуство именувано Совршенство на Каратето.

Животопис[уреди | уреди извор]

Терујуки Оказаки е роден во префектурата Фукуока во Јапонија. Како млад, тренирал џудо, кендо и аикидо. Во 1948 година, со шеснаесет години се запишал на Универзитетот Такушоку . Тука почнал да тренира карате. Тренирал со учителот Фунакоши Гичин ( основач на Шотокан ) како и Масатоши Накајама. Дипломирал во 1953 година и одма станал тренер на Такашуковиот тим. Истата година, одлучено е да се испроба инструкторски тренинг програм врз Оказаки. Во 1955 година поставен е за водич на програмот, кој ги произвел некои од најинтегралните шотоканови водачи. Такајуки Миками, Такаура Еији и Хироказу Каназава биле едни од првите учесници на овој програм. Како обид на Накајама да го прошири Шотокан каратето меѓународно, Оказаки отишол во САД во 1961 година, прво планирајќи да остане шест месеци, но тогаш го отворил неговиот „доџо“ во Филаделфија и се вселил таму за постојано.[1] Во 1977 година Оказаки ја основал Меѓународната Шотокан Карате Федерација (ISKF).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Philadelphia Shotokan Karate Club Архивирано на 5 декември 2006 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]