Хироказу Каназава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каназава Хирозаку

Каназава Хироказу, (3 мај 1931) е светски јапонски познат карате инструктор.[1][2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој моментно е главен инструктор и претседател на Меѓународната федерација на шокатан карате-до, основана кога ја напуштил Јапонската карате асоцијација (ЈКА). Каназава е еден од ретките мајстори кои го достигнаа десеттиот ден (највисокото рангирање што може да се припише на Shotokan Karateka) и е единствениот жив човек кој го има.

Каназава го освоил натпреварот Кумите на првото Светско првенство во карате во 1957 година. Тој влегол во натпреварот со скршена рака од претходниот натпревар, но бидејќи не сакал да ја разочара мајка си која дошла од далеку да го види, се борел и ја освоил титулата. Следната година тој ја освоил титулата во Карате Ката и ја делел титулата со Такајуки Миками во еден од најспектакуларните моменти на турнирот. Миками и Каназава биле обучени заедно и биле цимери во текот на целата карате кариера. Кога се сретнале во финалето, биле направени многу малку техники, бидејќи премногу добро се познавале. Тие кружеле, чекајќи другиот да се отвори додека не истече времето. И поради тоа, било одлучено дека и двајцата ќе бидат номинирани за шампиони на првенството на шпанското првенство на Кумите во 1958 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Иако практикувал џудо како млад, Каназава започнал обука во карате, кога тој бил на факултет со господарот Накајама Масатоши. Тој бил меѓу првите што ја завршил програмата за инструктори на ЈКА. Меѓу другите, Такајуки Миками, Теруки Окакаки и Такаура Еиџи исто така ја завршиле оваа програма.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goodman, F. (2004): The practical encyclopedia of martial arts (p. 50). London: Lorenz Books. (ISBN 978-0-7548-1468-9)
  2. Smit, S. (2008): Karate (2nd ed.) (p. 21). London: New Holland. (ISBN 978-1-8477-3150-0)
  3. Fightingmaster.com: Hirokazu Kanazawa, Shihan, 10th Dan Архивирано на 3 октомври 2018 г. Посетено на 18 February 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]