Тенџере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенџериња со капаци

Тенџере[1][2] — цилиндричен метален кујнски сад наменет за приготвување храна со варење.

Тенџерето може да биде со или без капак. Капакот служи за намалување на испарувањата на водата и заштита на содржината во тенџерето од прашина.

Тенџерињата се изработуваат од специјални материјали, порано биле во боја (емајлирани), додека денес најчесто се изработени од висококвалитетен не’рѓосувачки челик, или прохром .

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]