Тава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тава

Тава е метален плиток кујнски сад со продолжена рачка наменет за пржење храна. Тигањ може да биде од челик , алуминијум , бакар или некоја метална легура.

Во поново време се произведуваат тави обложени од внатрешната страна со тефлон, керамика и друго. За пржење во тава со тефлон потребно е помалку масло, храната во текот на пржењето несе лепи за дното на садот.

Поврзано[уреди | уреди извор]