Кујнски садови и прибор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кујнски прибор
Кујнски садови во замокот Во-ле-Виконт

Кујнски садови и приборприбор за јадење, сервиси за јадење, садови за храна и други кујнски апарати и алатки кои се користат при подготовката или послужувањето на храната.[1][2] Кујнските садови може да се користат и за складирање на храна пред или по подготовката.[3][4] Кујнски садови се садови од: метал, порцелан, стакло, пластика или некој друг материјал наменет за: подготвување, чување или послужување храна. Храната во садовите може да се подготвува со: варење, пржење или печење.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Садови за подготовка на храна[уреди | уреди извор]

 

Садови за послужување храна[уреди | уреди извор]

 

Кујнски алати и апарати[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lantz, L.K. (1970). Old American kitchenware 1725-1925. T. Nelson. Посетено на 12. 10. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Day, J. (2013). Line Color Form: The Language of Art and Design. Allworth Press. стр. 102. ISBN 978-1-62153-280-4. Посетено на 12. 10. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. „Kitchenware - definition of kitchenware by The Free Dictionary“. Thefreedictionary.com. Посетено на 12. 10. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Essential Kitchen Tools Checklist“. Real Simple. Архивирано од изворникот на 2014-09-24. Посетено на 1. 3. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]