Прејди на содржината

Темпи (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Темпи, Аризона
Темпи околу 1870 година

Темпи (англиски: Tempe) — град во северната држава Аризона. САД. Според пописот во 2006 има 169 712 жители.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Градот Темпи е сместен западно од Финикс, јужно од Скотсдејл, северно од Чандлер и источно од Меса.

Историја[уреди | уреди извор]

Американските Индијанци од племето Хохокам биле староседелци на подрачјето на денешен Темпи, каде што граделе пат по којшто носеле вода за земјоделските насади. Првите населби на ова племе биле напуштени на крајот на 1400 година.

Образование[уреди | уреди извор]

Во Темпи е сместен Универзитетот на Аризона

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот Темпи е збратимен со следните градови, наведени по временски редослед на збратимување:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]