Таркан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таркан
Таркан во 2010 година
Животописни податоци
Родено имеТаркан Теветоглу
Познат(а) и какоТаркан
Роден(а)17 октомври 1972(1972-10-17)(51 г.) Alzey , West Germany
ПотеклоТурција
ЖанровиПоп, Фолк поп, Поп рок, денс-поп
Период на активност1991–денес
Мреж. местоTarkan.com

Таркан Теветоглу (турски: Tarkan Tevetoğlu ) (роден на 17 октомври 1974 година во Алцај, Западна Германија) е познат турски поп пејач.

Од страна на медиумите честопати се нарекува Принц на попот[1]. Во текот на својата кариера, тој има издадено неколку албуми, и продадено околу 29 милиони албуми[2]. Во текот на 1997 година ја основал компанијата HITT. Тој е еден од малкуте пејачи кои успеале да се пробијат во музиката, и покрај тоа што не пее на англиски јазик. Atlantic Records го опишал како еден од најдобрите изведувачи во светот[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Turk Prince of Pop“. Архивирано од изворникот на 2012-02-17. Посетено на 2011-03-06.
  2. „News Bulletin“. Manga.fan. Архивирано од изворникот на 2011-07-27. Посетено на Now 21, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Segal, David (November 18, 2001). „Pop Music's Young Turk“. Washington Post. Архивирано од изворникот на 2011-08-05. Посетено на November 18, 2001.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)