Сушица (Бабуна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сушица
Реката Сушица низ Богомила.jpg
Реката во селото Богомила
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Čaška Municipality.svg Чашка
СелаБогомила
Слив
УстиеБабуна
41°35′43″N 21°28′39″E / 41.59528° N; 21.47750° E / 41.59528; 21.47750Координати: 41°35′43″N 21°28′39″E / 41.59528° N; 21.47750° E / 41.59528; 21.47750
ТечениеБабунаВардарЕгејско Море

Сушица — река во Македонија. Тече низ селото Богомила, пред да се влие во реката Бабуна. Коритото на реката низ самото село Богомила било санирано и обновена од страна на Општина Чашка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реализирани повеќе комунални и еколошки проекти“. Општина Чашка. Посетено на 5 август 2018.