Прејди на содржината

Суфриер (Свети Винцент)

Координати: 13°20′N 61°11′W / 13.333° СГШ; 61.183° ЗГД / 13.333; -61.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Суфријер
La Soufrière
Soufray
Највисока точка
Надм. вис.1234 м [1]
Истакнатост1234 м [1]
Координати13°20′N 61°11′W / 13.333° СГШ; 61.183° ЗГД / 13.333; -61.183
Географија
Ла Суфријер
La Soufrière на карта

Карта

МестоСент Винсент, Сент Винсент и Гренадини, Западни Инди
Геологија
Видстратовулкан (активен)
Вулкански лак/појасМалоантилски вулкански лак
Последен избув9 април 2021
Искачување
Најлесен патод атлантската страна
🌋

Ла Суфријер ("Сулфатарата") или Суфријер Сент Винсент – активен вулкан на островот Сент Винсент од Приветрените Острови на Карибите. Повеќе вулкани на Карибите се наречени Суфријер (француски: излез на сулфур) – Суфријер Хилс на Монтсерат и Ла Гранд Суфријер на Гваделуп, предмет на филмот Ла Суфријер од Вернер Херцог од 1977 година.

Географија и структура[уреди | уреди извор]

Со своите 1234 метри Ла Суфријер е највисокиот врв на Сент Винсент како и највисока точка на островската држава Сент Винсент и Гренадини [1]. Ла Суфријер е стратовулкан со кратерско езеро и е најмладиот и најсеверниот вулкан на островот.

Историја на избуви[уреди | уреди извор]

Вулканска прашина од Ла Суфријер, 1902

Ла Суфријер имала жестоки избуви во 1718, 1812, 1902, 1971, 1979 и 2021 година. На 8 февруари 1843 година земјотрес предизвикал ерупција на карипскиот остров Гваделуп во која настрадале преку 5.000 луѓе. [2] Избувот на Сент Винсент на 6 мај 1902 година, само неколку часа пред избувот на Монт Пеле на Мартиник, убил 1.680 луѓе. Зоната на смртта, каде што скоро сите луѓе биле убиени, практично значело уништување на последното голем остаток од карипската култура,[3] со оглед дека Доминиканската Карипска Територија во тоа време била далеку помала.

Последниот забележан избув бил во април 2021 година, со големи евакуации на населението и негово сместување по други острови.

Прочуената слика на Вилијам Тарнер за избувот на 13 април 1812 година му припаѓа на Галерија и музеј Викторија при универзитетот во Ливерпул. [4] [5] [6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "La Soufrière" on Peakbagger.com
  2. https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-90-481-3325-3_38
  3. Frederick Albion Ober, Our West Indian Neighbors: The Islands of the Caribbean Sea, " America's Mediterranean", 2010 republish of 1908 book by Nabu Press ISBN 978-1-145-31194-7 book
  4. Victoria Art Gallery Архивирано на 21 јули 2015 г. on view July 2015
  5. 'The Eruption of the Souffrier Mountains, in the Island of St Vincent, at Midnight, on the 30th of April, 1812, from a Sketch Taken at the Time by Hugh P. Keane, Esqre', Joseph Mallord William Turner, exhibited 1815 | Tate“. Архивирано од изворникот на 2019-07-07. Посетено на 2017-12-21.
  6. The Eruption of the Soufrière Mountains in the Island of St Vincent, 30 April 1812 | Art UK

Надворешни врски[уреди | уреди извор]