Прејди на содржината

Стјуарт Холден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стјуарт Холден
Stuart Holden
Лични податоци
Роден на 1 август 1985(1985-08-01)(38 г.)
Роден во Абердин, Шкотска
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Болтон
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005 Сандерленд 0 (0)
2006-2009 Хјустон Дајнамо 88 (15)
2010- Болтон 28 (2)
Репрезентација
2009- САД 17 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Стјуарт Алистер Холден (роден на 1 август 1985) — американски фудбалер со шкотско потекло кој во моментов игра како играч од средниот ред за Болтон во англиската Чемпионшип лига.

Холден ја претставувал селекцијата на САД во категориите до 20, до 23 години и во сениорскиот тим. Тој го направи своето сениорско деби во јули 2009 година против Гренада и го постигнал својот прв гол токму на тој натпревар. Тој беше дел од тимот на САД на Летните олимписки игри 2008, Голд Купот 2009 како и Светското првенство 2010 година. Од неговото деби до сега, Холден играл 17 пати во сениорската репрезентација и постигнал два гола.

Тој е син на шкотски родители и е по потекло од Белшил, Холден имал британско државјанство до својот 21 роденден, кога тој се откажал и земал американско државјанство, со што стекнува право да ја претставуваат селекцијата на САД во сениорско ниво.

Титули[уреди | уреди извор]

САД Хјустон[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]