Стојан Ристевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаил Бојаџиев
Роден 14 мај, 1914 година
Долно Егри, Кралство Србија
Починал 7 септември, 1944 година
Горно Егри, Битола, Македонија

Стојан Ристевски (14 мај 1914 Долно Егри7 септември 1944 во Горно Егри, Битола) — македонски партизан, револуционер, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е на 14 мај 1914 година во битолското село Долно Егри. Живеел како земјоделец. Во НОВ стапил на 25 август 1944 година како дел од Деветтата македонска ударна бригада. На 7 септември 1944 година бил убиен од бугарските фашисти кај селото Горно Егри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сојуз на борци од НОАВМ - Битола“. web.archive.org. 2014-05-08. Архивирано од изворникот на 2014-05-08. Посетено на 2022-03-15.