Стејтус Кво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Status Quo
Биографски податоци
Познат(а) и како The Quo
Quo
The Status Quo
Traffic Jam
The Spectres
The Scorpions
The Specters
Потекло England
Период на активност 1962–present
Издавачи Fourth Chord
Sanctuary
Eagle
Polydor
Vertigo
Pye
Мреж. место Status Quo Official Website
Членови
Francis Rossi
Rick Parfitt
Andy Bown
John "Rhino" Edwards
Matt Letley
Поранешни членови
John Coghlan
Alan Lancaster
Pete Kircher
Jeff Rich
Roy Lynes

Status Quo или познати какоThe Quo или само како Quo е британска рок група формирана во 1962 година.