Прејди на содржината

Стар замок (Гродно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот Батори во Гродно, Белорусија.

Стар замок (белоруски: Стары замак; познат и како Горен замок и Замок Батори) — замок во Гродно, Белорусија, што потекнува од 11 век. Бил седиште на династијата на црнорутенските владетели, потекнува од помладиот син на Јарослав Мудриот.

Историја[уреди | уреди извор]

Градба[уреди | уреди извор]

Првиот дрвен замок бил изграден во 11 век на сливот на реките Неман и Городничанка.[1]

Одбранбената кула на замокот од 13 век припаѓала на белорускиот вид одбранбени кули чиј претставник е кулата Каменец. Витовт Велики го обновил замокот во камен и додал пет готски кули од тули во периодот од 1391 до 1398 година, преобразувајќи го во една од неговите главни резиденции. Казимир IV исто така го претпочитал Гродно пред официјалниот главен град на Литванија. Таму му беше понудена полската круна и таму починал во 1492 година.[2]

Следниот значаен станар на замокот бил Стефан Батори кој го замислил Гродно како главен град на неговото огромно царство во Источна Европа. Тој го најмил Ското од Парма да го преуреди замокот Витовт во негова резиденција во напредниот ренесансен стил на Северна Италија. По смртта на Батори во Гродно во 1586 година, неговиот проект бил напуштен. Цитаделата била опустошена од Русите за време на Руско-полската војна во 1655 година.[2]

Обнова[уреди | уреди извор]

Заживувањето на замокот се случило во 1673-1678 година поради Кристапас Зигмантас Пацас кој собрал доволно средства за финансирање на обновата на кралската резиденција. Обновениот замок бил избран од кралот Михал Корибут Вишњовјецки како место за секој трет сејм на Полско-литванската Државна Заедница. Замокот претрпел голема штета за време на Големата северна војна, принудувајќи го кралскиот двор да се пресели во Новиот замок во Гродно.[2]

По поделбата на Полска, замокот бил предаден на руската војска и во него имало касарна. Властите на меѓувоена Полска ја вратиле комората на амбасадорите и салата на Сејмот.

Понова историја[уреди | уреди извор]

Денес замокот служи како историски и археолошки музеј со збирка од повеќе од 200.000 артефакти, една од најголемите во Белорусија.[3]

Најновата обнова започнала во 2017 година.[4] Обновувањето на Стариот замок било критикувано поради недостаток на историска веродостојност.[5][2] На пример, набљудувачко место било додадено во близина на главните порти.[6] Некои специјалисти го оспориле проектот за реставрација, откриле значителни грешки во документацијата што се појавиле бидејќи конструкторот не можел да ги чита описите на историскиот инвентар напишани на полски и германски јазик. На пример, обликот на куполата над средишната кула, додадени нивоа помеѓу кулите и галериите. Некои автентични ѕидови од 16 век биле урнати.[7] [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The architecture of castles and palaces in Belarus“ (англиски). Archives of Belarus. Посетено на 2021-12-10.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Szulakowska 2018.
  3. „A reconstruction of the Old Castle is taking place in Grodno“ (англиски). Regional Newspaper. 2021-07-06. Посетено на 2021-12-10.
  4. „Reconstruction of Old Castle in Grodno“ (англиски). Belta. 2020-08-14. Посетено на 2021-12-10.
  5. „10 Treasures of Polish-Belarusian Architectural Heritage“. Culture.pl (англиски). Посетено на 28 August 2021.
  6. Lebed, E. (2021-11-03). „Король возвращается в Гродно — после реконструкции для посетителей открывается Старый замок. Что внутри“ [The King Comes Back to Grodno] (руски). Vecherniy Grodno. Посетено на 2021-12-09.
  7. „Реконструкция или уничтожение? В Гродно открыли Старый замок“ (руски). Belsat. 2021-11-05. Посетено на 2021-12-09.
  8. „В Гродно после реконструкции открывается Старый Замок. Его уже можно будет посетить“ (англиски). Onliner.by. 2021-11-01. Посетено на 2021-12-10.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ф. Д. Гуревич. „Древности Белорусского Понеманья“. Ленинград, Изд-во Академии наук СССР, 1962 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]