Касарна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касарна од доцниот 18 век од периодот на владеење на Џорџ III, Дворецот Единбург, Шкотска

Касарна[1]воена или полициска зграда или систем од згради, каде се сместени војници или војни полицајци. Во касарните се наоѓаат простории спиење, санитарни јазли, кујни, трпезарии, простории за офицерите како и помошни простории за возила, а порано за коњите и другата стока.[2]

Првите касарни постоеле уште од времето на Римското Царство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „касарна“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. Black, Jeremy, A Military Revolution?: Military Change and European Society, 1550-1800 (London, 1991)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Black, Jeremy, A Military Revolution?: Military Change and European Society, 1550-1800 (London, 1991)
  • Dallemagne, François, Les casernes françaises, (1990)
  • Douet, James, British Barracks, their social and architectural importance, 1660-1914 (London, 1997)
  • Roberts, Michael The Military Revolution, 1560-1660 (Belfast, 1956); reprinted with some amendments in Rogers, Clifford, ed., The Military Revolution Debate Rogers, Clifford, ed., The Military Revolution Debate: Readings on the Military Transformation of Early Modern Europe (Boulder, 1995)
  • 1911 Encyclopædia Britannica

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  •  „Barracks“ . Encyclopædia Britannica. 3 (11. изд.). 1911.
  • Royal Engineers Museum Military Works (Barrack construction)